KSZTAŁTOWANIE KOLOREM

Kolor to informacja i emocje, tworzy atmosferę, służy orientacji i identyfikacji

Kolory 

Kolory zawsze istnieją w kontekście. Należy zatem wziąć pod uwagę fakt, że kolory oddziałują ze sobą i wchodzą ze sobą w interakcje: mogą tworzyć harmonie lub kontrasty lub tworzyć niuansowe odcienie kolorów

 

Efekt kolorystyczny to coś więcej niż tylko kolor

Struktura farby ma zatem wpływ na efekt kolorystyczny. Powierzchnia farby lateksowej lub emulsyjnej często wydaje się matowa i płaska, efekt szczególnie widoczny na oświetlonych powierzchniach. Natomiast ten sam odcień w farbie mineralnej pokazuje głębię kolorów, które jakby "żyły" i zmieniały swoje oblicze w zależności od warunków oświetleniowych.

Czy kolory na nas oddziałują?

Kolor zielony

Przyjemne, kojące, uzdrawiające. Zielony symbolizuje naturalność i świeżość, ale także spokój i relaks. Naturalna zieleń to idealny kolor do salonu, sypialni lub korytarza. Ale: zieleń o zbyt dużej niebieskości wygląda na zimną i nieprzyjemną i wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

Kolor żółty

Zgodnie z teorią kolorów Goethego kolor żółty "ma pogodną, czarującą jakość". Żółty stymuluje i promuje szczęście, interakcję i komunikację. Taki "aktywujący" kolor jest szczególnie odpowiedni dla pomieszczeń ogólnodostępnych, takich jak jadalnie, pomieszczenia do pracy lub biura.

Kolor niebieski

Jako kolor symbolu, niebieski oznacza spokojną harmonię, relaks i lekkość. Kojący niebieski jest idealny do stref wellness, sypialni i pokoi relaksacyjnych. W połączeniu z beżem, niebieski budzi tęsknotę za morzem i plażą. W jaśniejszych odcieniach może sprawdzić się także w salonie.

Spektrum technik projektowania ścian i fasad

Wybór koloru to nie jedyny sposób na kształtowanie otoczenia. Istnieją liczne techniki aplikacji, za pomocą których można projektować pokoje i fasady.

Kaligrafia

Pisanie jako element projektu oferuje niewyobrażalne możliwości zindywidualizowania ścian. Proporcje, czcionki i rozmiary liter mogą być używane do tworzenia ścian, które przemawiają do widza w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu.

Kolorowe projekty

Dzięki zróżnicowanej kolorystyce poszczególne ściany można zaprojektować wyjątkowo dobrze. Wybranie dwóch lub więcej kolorów w harmonii tworzy subtelny, uspokajający efekt. Jeśli chcesz osiągnąć wspaniały efekt, połącz kolory uzupełniające.

Zdobnictwo i szablony

Na rynku mamy dostępną całą gamę wzorów i szablonów, które można drukować, naklejać czy nanosić za pomocą pędzla. Do wyboru jest wzornictwo nowoczesne, klasyczne, romantyczne, proste w formie lub wyszukane.

Metaliczny połysk

Srebrzysty, miedziany lub złoty połysk można uzyskać dzięki dekoracyjnym kolorom z metalicznymi pigmentami. Nawet w małej skali efekty metaliczne tworzą fascynujące akcenty.

Laserunek

Wielowarstwowe nakładanie tych samych lub różnych kolorów przy jednoczesnym dużym rozcieńczeniu farby, tworzy trójwymiarowe, prześwitujące powierzchnie, które doskonale scalają kolorystycznie trudne podłoża o niejednolitej barwie. Technika laserunkowa stosowana jest nie tylko w renowacji zabytków, ale coraz częściej w budownictwie nowoczesnym, np. przy betonie architektonicznym.

Grau- und Tonmalerei

Eine dekorative Maltechnik, die sowohl als ornamentaler Fassaden- und Sockelschmuck als auch in der Architekturmalerei Anwendung findet.

Illusionsmalerei

Eine Balustrade mit antiken Säulen oder der Blick aufs Mittelmeer ... Illusionsmalerei verwandelt Wände in inspirierende Projektionsflächen und gibt Räumen das gewisse Etwas.