Prywatny azyl

Aby sypialnia mogła pełnić funkcję naszej prywatnej oazy, miejsca odpoczynku i relaksu, należy zastosować pastelowe odcienie kolorów o niskiej emisji barwy. Szczególnie odpowiednie będą pastelowe kremy, fiolety czy biele. Jeżeli pomieszczenie jest wystarczająco duże, można również zastosować ciemne kolory w ciepłym tonie. Na przykład kolor ciemnoczerwony na jednej czy dwóch ścianach może stworzyć przytulną atmosferę, wszystko jednak ostatecznie zależy od naszego gustu.

Jaką farbę wybrać

Kolory odpowiednie do sypialni

Wybór koloru do sypialni zależy od osobistych potrzeb, często też jego wybór uzależniamy od koloru mebli. Jeżeli sypialnia będzie nam służyła jedynie jako pomieszczenie do spania, najlepiej wybrać kolor dyskretny, nieco ciemniejszy. Kiedy nasza sypialnia to jednocześnie miejsce, w którym spędzamy więcej czasu, np. oglądając telewizję, telefonując lub nawet pracując, lepiej postawić na jasne kolory lub nawet kolorowe wzory.

Niebagatelnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego koloru do naszej sypialni, jest jej ekspozycja czy nawet piętro, na którym się znajduje. Dla parteru i dla najwyższego piętra, dla sypialni od strony południowej i dla tej od strony zachodniej, sprawdzą się odmienne kolory. Do jasnej, dobrze nasłonecznionej sypialni możemy wybrać ciemniejsze kolory, które nieco zbalansują jaskrawość pomieszczenia. I odwrotnie - w ciemnym pokoju należy użyć żywych i jasnych kolorów, aby pomieszczenie rozświetlić.

→ WIĘCEJ O ODDZIAŁYWANIU KOLORÓW