Malowanie elewacji

Cenne wskazówki

Jak to zrobić

Każda powierzchnia ma swoje własne wymagania dotyczące powłoki malarskiej. I każdy architekt, inwestor czy wykonawca też mają swoje własne pomysły. Nie spiesz się i sprawdź, co jest dla Ciebie szczególnie ważne. Wtedy łatwiej będzie dokonać świadomego wyboru.

 

 

Podstawa - ocena przyczepności

Przed malowaniem elewacji szczególnie ważne jest, aby dokładnie zbadać podłoże:

  • Czy podłoże jest nośne? Czy się odspaja, łuszczy, „pudruje”?
  • Gdzie widoczne są zabrudzenia i/lub pierwsze uszkodzenia? 
  • Czy farba kreduje? Czy można zeskrobać powłokę paznokciem?

W przypadku starych powłok malarskich warto sprawdzić ich przyczepność np. poprzez wykonanie prostego testu nacięć. Wystarczy kilka prostych nacięć, w odległości kilku milimetrów, w dwóch prostopadłych kierunkach – w kształcie szachownicy. Do powstałych kwadracików przykleić taśmę malarską i szybko ją zerwać. Jeśli taśma oderwie fragmenty podłoża, stara powłoka malarska musi być usunięta.

 

KEIM polega na malarskim kunszcie

KEIM ściśle współpracuje z architektami, wykonawcami i inwestorami, aby osiągnąć jak najlepszy efekt końcowy. Farby KEIM są bardzo wydajne i bardzo stabilne kolorystycznie. Unikalną trwałość można osiągnąć tylko przez dobranie właściwego materiału i odpowiednie nałożenie.

Odpowiednie narzędzia ułatwiają pracę. Przy zastosowaniu farb elewacyjnych na tynkach tradycyjnych zaleca się stosowanie pędzla (szczotki) z gęstym i sztywnym włosiem, szczególnie w odniesieniu do warstwy podkładowej. Możliwe jest też stosowanie wałka o długim włosiu z poliamidu lub natrysku airless. Szczegółowe informacje są w kartach technicznych poszczególnych produktów.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę

Bezpieczeństwo jest priorytetem. Dlatego podczas pracy przy elewacji ustawia się rusztowanie. Dzięki temu praca jest łatwiejsza, szybsza i przede wszystkim bezpieczniejsza.

1. Odpowiednia pogoda

Nie wolno malować podczas mrozu, deszczu, silnego wiatru czy na mokrych powierzchniach. Upał i nasłonecznienie to też nie są optymalne warunki, gdyż nagrzane powierzchnie powodują zbyt szybkie wysychanie farby. Przystępując do pracy rano, najlepiej rozpocząć od strony południowej. Później będzie można pracować w cieniu.

3. Podział elewacji

Przed rozpoczęciem malowania elewacja powinna zostać podzielona na części, z wykorzystaniem naturalnych granic jak np. narożniki, rury spustowe czy detal architektoniczny. Każdy z takich naturalnych obszarów powinien zostać pomalowany bez żadnych przerw.

2. Oklejenie

Elementy elewacji, które nie są przeznaczone do malowania, jak np. okna czy drzwi, powinny zawsze być starannie oklejone folią i taśmą samoprzylepną. Taśmę samoprzylepną należy usunąć w możliwe szybkim czasie po zakończeniu malowania. W przeciwnym razie trudno ją będzie usunąć bez pozostałości.

4. A jeśli coś poszło nie tak?

Rozpryski z farby należy zawsze usuwać niezwłocznie, z dużą ilością wody. Jeśli to możliwe, należy najpierw zdemontować rury spustowe, markizy i tym podobne. Zapewnia to płynną pracę. W przypadku innych ewentualnych problemów, prosimy o kontakt z naszymi doradcami.