Mineralna ochrona drewna

Ochrona i pielęgnacja drewna
Drewno
Materiał łączący tradycję z przyszłością

 

HISTORIA SUKCESU
Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Charakteryzuje się wysoką dostępnością, łatwością przetwarzania i dobrymi właściwościami klimatu w pomieszczeniach. Prawidłowo przetworzone drewno przetrwa wieki - niezliczone drewniane konstrukcje na całym świecie są imponującym tego dowodem.

 

CO2-NEUTRAL
Drewno jako surowiec odnawialny jest trwałe, ma dobre właściwości izolacyjne, a tym samym przyczynia się do zwiększenia wydajności energetycznej budynków. Reguluje wilgotność i pochłania zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniu. 

 

MATERIAŁ BUDOWLANY XXI w.
Drewno przeżywa prawdziwy renesans w nowoczesnej architekturze. Innowacyjne metody produkcji umożliwiają całkowicie nowe metody budowy. Drewno ma potencjał, by stać się materiałem budowlanym XXI wieku.

Materiał budowlany z charakterem


OCHRONA
Drewno tworzy konstrukcję, która "żyje" i pracuje, dlatego jako budulec naturalny jest bardzo wymagające. Aby drewno mogło zachować na długo swoje naturalne piękno, musimy zapewnić mu ochronę przed wilgocią, działaniem promieni UV, wpływem czynników chemicznych i biologicznych, szczególnie w środowisku zewnętrznym.


TRWAŁOŚĆ
Wygląd i trwałość drewnianej elewacji zależy od zastosowanego materiału, rodzaju konstrukcji oraz środków ochronnych do drewna. Zarówno estetyczny wygląd jak i odporność na uszkodzenia elementów drewnianych można uzsykać dzięki specjalnym farbom mineralnym KEIM przeznaczonym do powierzchni drewnianych.


ESTETYKA
Farby mineralne do drewna KEIM nie tylko wydłużają żywotność powierzchni drewnianych, ale dodatkowo dają nam szereg możliwości kształtowania estetki powierzchni, podkreślając unikatowy charakter drewnianej konstrukcji czy drewnianego wnętrza.

Drewno, szczególnie na elewacji, pracuje (kurczy się bądź pęcznieje), dlatego wymagania wobec farby, która je zabezpieczy, są bardzo wysokie.

Powłoki ochronne do drewna

Konwencja kontra innowacja
Powłoki konwencjonalne

Konwencjonalne powłoki ochronne do drewna najczęściej zawierają olej lniany, żywice alkidowe, akrylany i inne tworzywa sztuczne. Mają one na celu zmniejszenie penetracji wilgoci i zminimalizowanie szkodliwego działania promieniowania UV. Jednak spoiwa tych powłok organicznych nie są trwale odporne na promieniowanie UV. Prowadzi to do zmiany koloru lub stopnia połysku powierzchni drewnianej, a następnie do degradacji spoiwa.

Wraz z utratą swojej elastyczności powłoka staje się krucha, łuszczy się i traci właściwości ochronne. Wilgoć wnika w odsłonięte teraz szpary w drewnie, migruje pod nieuszkodzone warstwy farby i przyspiesza proces niszczenia.

Średnia żywotność organicznych powłok ochronnych do drewna to od 3 do 7 lat, w zależności od jakości drewna i warunków, w jakich dana konstrukcja jest eksploatowana.

WIZJA PLUS INNOWACJA
Zasada mineralna

PRZEŁOM

Farby silikatowe składają się z nieorganicznych spoiw, wypełniaczy mineralnych i nieorganicznych pigmentów.  Spoiwa mineralne reagują chemicznie, łącząc się trwale z podłożem, natomiast spoiwa organiczne przylegają, jedynie "przyklejając się" do podłoża. Spoiwo decyduje o wielu właściwościach farb, np. o paroprzepuszczalności i wpływa na trwałość wykonanych powłok malarskich. Farby krzemianowe są dlatego wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne i trwałe, a dowodem na ich jakość są zachowane ponad 150-letnie elewacje.

Wreszcie po 20 latach badań twórcy KEIM z powodzeniem przenieśli zasadę farby silikatowej na powierzchnię drewnianą. Mineralna farba do drewna łączy w sobie dwa sprawdzone materiały powłokowe: olejowy podkład o właściwościach penetracyjnych i farbę silikatową z niezawodną ochroną przed warunkami atmosferycznymi i promieniowaniem UV.

PROSTOTA APLIKACJI
Dzięki unikatowej trwałości  i żywotności, mineralne powłoki z KEIM Lignosil są wytrzymałe i nie ulegają degradacji. Dlatego, w przeciwieństwie do farb organicznych, KEIM Lignosil nie musi być usuwany mechanicznie przed odświeżeniem czy ponownym nałożeniem, wystarczy dobrze oczyścić elewację z kurzu i zabrudzeń.

WŁAŚCIWOŚCI
KEIM Lignosil nadaje się zarówn do ochrony zabytków, jak i do architektury nowoczesnej. Jego najważniejsze zalety to:

• niski opór dyfuzyjny
• doskonała ochrona przed wilgocią
• UV-stabilny i całkowicie światłoodporny
• odporny na warunki atmosferyczne
• głęboko matowy i szlachetny w odbiorze 
• łatwy w utrzymaniu
• spełnia wymagania normy DIN EN 927

Kontrolowane postarzanie drewna

KWESTIA ESTETYKI
Drewno w warunkach atmosferycznych ulega naturalnemu procesowi starzenia się i z czasem nabiera charakterystycznej, srebrzystej patyny. Niekiedy jest to pożądany efekt i celowo pozwala się, aby powierzchnia starzała się. Prcoes ten jednak może trwać latami, odbrawienia drewna mogę być nierówne i dawać mało estetyczny wygląd. Dlatego KEIM stworzył w tym celu specjalną powłokę, która działa na zasadzie lazuru, półprzejrzystych powłok nadających drewnu typowej patyny. Efekt jest natychmiastowy, a elewacja jest jednolita i estetyczna. KEIM Ligonsil-Verano, dzięki mineralnym składnikom, idealnie naśladuje charakterystyczny, srebrno-szary lub brązowy odcień postarzałego drewna. Celowa rezygnacja w przypadku powłoki KEIM Lignosil-Verano z funkcji ochronnej, jaką mają farby, czyni ją idealnym środkiem do postarzenia drewna, która nie wymaga ponownej aplikacji.


TRWAŁOŚĆ
KEIM Lignosil-Verano nie zawiera biocydów ani rozpuszczalników i gwarantuje naturalnie mineralny, matowy i trwały kolor. Pomalowane powierzchnie pozostają otwarte na dyfuzję - w związku z szybkim wysychaniem i niezwykle prostą obróbką KEIM Lignosil-Verano staje się wyjątkowo ekonomicznym i zrównoważonym ekologicznie produktem.