Budynek Komisji Sejmowych

Obiekt:
Budynek Komisji Sejmowych
ul. Wiejska 1, Warszawa

Projekt:
Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne

Wykonawca generalny:
Warbud S.A. Warszawa

Fot.:
Marcin Czechowicz

Produkt:

KEIM Concretal®-Lasur

 

Budynek Komisji Sejmowych

Budynek Komisji Sejmowych – to nowa bryła architektoniczna, która powstała w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu Sejmu, obok zabytkowych kamienic na ulicy Wiejskiej 1. Jej projekt powstał w 2001 r. w pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne, które wygrało konkurs architektoniczny na cztery obiekty kompleksu sejmowego RP. Generalnym wykonawcą była firma Warbud z Warszawy. Obiekt oddano do użytku w 2018 r. po 28 miesiącach budowy.

Budynek Komisji Sejmowych zaprojektowano na wąskiej, długiej działce wzdłuż ulicy Wiejskiej. Powierzchnia użytkowa budynku to ok. 8000 m², całkowita ok. 10000 m² i co ciekawe, jest częściowo ulokowana w podłużnej kubaturze nadziemnej (6 kondygnacji wzdłuż ulicy), zaś drugą połowę umieszczono pod budynkiem na całym obrysie działki oraz pod ulicą Wiejską na całej długości styku ze Starym Domem Poselskim i to pod ziemią nowy budynek łączy się z całym Kompleksem Sejmowym położonym po drugiej stronie ulicy.

Na elewacji budynku zastosowano jasny beton architektoniczny, który harmonizuje z kolorystyką okolicznej zabudowy i pasuje do surowej elegancji tej bryły architektonicznej. Projekt budynku Komisji Sejmowych powstawał w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, bo nowy obiekt miał uzupełniać historyczną zabudowę i przestrzeń. Ściany-słupy wykonane w betonie architektonicznym, które wraz z mocno wysuniętym gzymsem tworzą elewację, scalono kolorystycznie za pomocą półprzejrzystej farby do betonu KEIM Concretal-Lasur.

 

Pozostałe referencje