Ocieplenia wewnętrzne

Dla oszczędności i dobrego samopoczucia

Z punktu widzenia fizyki budowli najlepszym sposobem ocieplenia ścian jest ocieplenie od strony zewnętrznej. Niemniej jednak są przypadki, w których nie ma możliwości zastosowania termoizolacji zewnętrznej. W takich sytuacjach warto rozważyć ocieplenie ścian systemem KEIM Mycal-Lava.

 

Systemy termicznej izolacji wewnętrznej można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa to stosowane od dawna systemy wykorzystujące paroizolację, których działanie (przynajmniej w założeniu) polega na uniemożliwieniu przenikania pary wodnej do wnętrza przegrody. Ponieważ skuteczność stosowanych w przeszłości paroizolacji często okazywała się być niewystarczająca, powstała druga, stosowana od kilkunastu lat grupa systemów otwartych dyfuzyjnie, które gwarantują wysychanie gromadzącej się zimą wilgoci. Termoizolacje otwarte dyfuzyjnie zostały opisane w dwóch instrukcjach WTA – międzynarodowego związku zrzeszającego naukowców, architektów i konserwatorów dzieł sztuki, zajmującego się szeroko pojętą ochroną budowli i ochroną zabytków, a w Polsce znanego głównie z certyfikacji tynków renowacyjnych. Systemy otwarte dyfuzyjnie mogą być wykorzystywane do ocieplania wszelkich ścian mineralnych np. ceglanych, kamiennych czy betonowych.

Typowym obszarem zastosowań termoizolacji wewnętrznych są budynki zabytkowe, które podlegają ochronie prawnej, i których wygląd zewnętrzny powinien zostać zachowany. Czasami problemem może być też ocieplenie od zewnątrz obiektu położonego zbyt blisko sąsiedniego budynku lub posadowionego wręcz na granicy działki, kiedy wykonanie prac i samo ocieplenie ingerują już w przestrzeń sąsiada. Izolacja termiczna od strony wewnętrznej może być też rozwiązaniem wartym rozważenia w przypadku selektywnego ocieplenia wybranych pomieszczeń, a nie całego budynku. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń ogrzewanych okazjonalnie, których ogrzanie powinno nastąpić możliwie jak najszybciej, lecz na krótki okres czasu – np. w kościołach, salach konferencyjnych.

 

Płyta KEIM iPor

Najważniejszym składnikiem systemu KEIM iPor jest mineralna, niepalna i hydrofilna płyta termoizolacyjna. Dzięki swojej porowatej strukturze i bardzo małej gęstości osiąga wysokie parametry termoizolacyjne. Wartość jej współczynnika przewodzenia ciepła jest zbliżona do wartości zwykłego styropianu czy też wełny mineralnej. Bardzo niski współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej gwarantuje jej doskonały transport, zapewniając przegrodzie wysychanie. Produkowana jest w poręcznym formacie (który można łatwo przyciąć) i w różnych grubościach, od 5 cm.

Dane techniczne:

  • płyta niepalna – klasa A1 zgodnie z DIN 4102
  • współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,042 W/mK
  • współczynnik oporu dyfuzji pary wodnej µ ok. 5
  • gęstość ok. 100 kg/m3
  • poręczny format 58 x 38 cm
  • grubości: 50 – 120 mm
SYSTEM KEIM IPOR

Przygotowanie podłoża

System może być stosowany tylko na podłoża mineralne, które muszą być czyste, suche, nośne i równe. Ewentualne ubytki muszą być uzupełnione zaprawą wapienną lub wapienno-cementową, aby nie było żadnych pustek powietrznych, w których mogłoby powstać skupisko kondensatu. Wszelkie powłoki ograniczające dyfuzję pary wodnej (np. tapety, warstwy farby dyspersyjnej czy olejnej) lub materiały wrażliwe na wilgoć (np. gips czy tapety) muszą być usunięte. Ewentualne instalacje wodne i CO prowadzone w ścianach muszą być przełożone do wnętrza.
 

Przyklejanie płyt

Na zagruntowane środkiem KEIM Mycal-Fix płyty nanosi się dyfuzyjną, wapienną zaprawę klejową KEIM Mycal-Por. Bardzo istotne jest, aby zaprawa naniesiona była na całą powierzchnię płyty. Pozostawienie fragmentu płyty bez kleju może doprowadzić do powstania skupiska kondensatu. Spoiny poziome i pionowe pozostają bez kleju. Przyklejone do ściany płyty ponownie się gruntuje i pokrywa zaprawą KEIM Mycal-Por wraz z zatopioną siatką z włókna szklanego. Powierzchnię wykańcza się dowolnym systemem tynków lub farb KEIM o wysokiej paroprzepuszczalności.

 

Użytkowanie

Wykonanie ocieplenia od strony wewnętrznej wiąże się z określonymi zaleceniami użytkowymi. Ponieważ płyta termoizolacyjna jest materiałem bardzo porowatym, wieszanie na ścianie elementów wyposażenia wymaga zastosowania specjalnych kołków. Dla elementów lekkich (np. kalendarze, lekkie obrazy) wystarczą krótkie, plastikowe kołki spiralne. Dla elementów cięższych konieczne jest zastosowanie długich kołków nierdzewnych, mocowanych do ściany nośnej. Podobna sytuacja jest z osprzętem elektrycznym (np. gniazdka i wyłączniki). Jeżeli to możliwe, należy unikać montażu puszek elektrycznych w ścianach ocieplonych. Jeśli jednak montaż jest konieczny, należy zastosować specjalne puszki teleskopowe mocowane do ściany nośnej.

 

Obiekty

System KEIM iPor z powodzeniem stosowany jest w Niemczech od kilkunastu lat, a do Polski został wprowadzony wiosną 2010r., kiedy to jako pierwsze zostały ocieplone pomieszczenia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Od tego czasu system ten został już wykorzystany do ocieplenia kolejnych pomieszczeń ww. uczelni oraz pomieszczeń wielu innych obiektów min.: Szpitala im. Korczaka w Łodzi, Teatru im. Jaracza w Olsztynie, Wodociągów w Kępnie, pałacu w Małej Wsi koło Grójca oraz wielu prywatnych obiektów mieszkalnych i komercyjnych.

 

 

Polecane produkty

KEIM iPor

System wewnętrznej izolacji termicznej

Otwórz
KEIM Mycal

System antypleśniowy

Otwórz